Истинските проблеми идват, когато тийнейджърът стане на 15 г. Ето защо
Майка разговаря с порасналата си дъщеря. Снимка: Getty
Родителите смятат, че тийнейджърите стават най-трудни за отглеждане на 15-годишна възраст – заради напрежението в училище и бушуващите хормони.
Проучване сред 1000 родители на тийнейджъри установи, че 75% смятат, че възрастта 13-19 години е най-предизвикателната при отглеждането на подрастващите. Всеки трети признава, че е не е „подготвен“ .
Тези резултати от проучването цитира The Mirror.
Родителите са класирали по важност проблемите, с които се сблъскват в тази възраст.
Най-стресиращи за тях са резките промени в настроението на тийнейджъра.
На второ място те се затрудняват да му поматаг да вземе важни житейски решения.
И на трето, но не на последно място, поставят дилемата – дали да му позволят да прави собствени грешки или да се намесват.
Родители провеждат сериозен разговор със сина си. Снимка: Getty
Две трети от родителите, че смятат, че детето им не е в състояние да се справи със стреса, свързан с училище, изпити и други проблеми.
Почти половината от анкетираните са убедени, че подобен натиск се отразява негативно на психиката на тийнейджъра, както и на неговото самочувствие.
37% от родителите посочват, че нервното напрежение води до много конфликти и почти същият процент от анкетираните съобщават, че техният тийнейджър изпитва пристъпи на ярост и страда от безсъние.
По време на юношеството настъпва промяна във вътрешните биологични ритми: от „чучулига“ детето се превръща в “бухал“, който заспива късно и спи дълго сутрин. И тъй като тийнейджърите трябва да стават рано за училище, редовно не си доспиват. Това от своя страна намалява способността им за концентрация.
Хроничната липса на сън неизбежно се отразява на успеха им в училище, обяснява професорът по психология Маргарета Джеймс.
Мощните хормонални промени и активното съзряване на мозъка по време на пубертета се отразяват на изпълнителските функции - те не могат да определят приоритетите си, трудно планират действията си, не могат да си организират живота си и да контролират импулсивното си поведение. Затова често им липсва мотивация. А промените в настроението и конфликтите с авторитетите се отразяват върху това какви решения вземат тийнейджърите, особено ако става дума за рисково поведение, обяснява Джеймс.
Мона Василева
Трябва да сте регистриран потребител за да напишете коментар
Коментари